Hoppa till innehållet
22 augusti 2018

Lektion & besök från Hej Främling!

I Onsdags hade vi besök från Hej Främling!

Hej främling! är en ideell förening som verkar för att möjliggöra hälsofrämjande aktiviteter för alla, utan kostnad, – med ett särskilt fokus till personer som befinner sig i utanförskap. De jobbar alltså aktivt med att främja innanförskap och få människor att mötas, hur bra som helst!

Hej Främling! Kontaktade oss och ville komma och besöka vår verksamhet och träffa våra elever, de ville se hur vår verksamhet gick till samt få tips och ideer på vad våra elever skulle vilja se för fritidsaktiviteter här i närheten. Våra kompisar delades upp i fem grupper tillsammans med en representant från Hej Främling. De presenterade sig, berättade om sina fritidsintressen och fick höra om Hej Främlings verksamhet. Tillsammans fick de ge förslag på vilka sorters aktiviteter de skulle vilja ha tillgång till på sin fritid! Kul!

Vi avslutade lektionen med att fika, surra, diskutera och det vi är bäst på såklart- umgås och ha roligt!

 


Fler nyheter

En ovanlig kväll med en fin besök från Riksteatern Stockholm

17 februari 2019, publicerad av Saeed Ahmad
En ovanlig kväll med en fin besök från Riksteatern Stockholm.  Vi har haft en ovanlig kväll på skolan ikväll. Vi fick en jättefin besök från...

På Boden Hockey match

10 februari 2019, publicerad av Saeed Ahmad
                       "Kom igen Boden kom igen" En fin dag med fint väder och med ett gäng elever från skolan på Boden Hockey Match VS Borlänge...

Bowling med Bodens Politiker från Let`s go swedish

30 december 2018, publicerad av Saeed Ahmad
Vilken häftig dag med Bodens Politiker  En råfin dag med Bodens Politiker Bla Kommunalråd Claes Nordmark. Det är alltid roligt att åka nånstans...


By Formsmedjan. Powered by Yago